Uzun tutukluluk süresi dolan Gültan Kışanak tahliye edilmiyor

Kürt siyasetçi Gültan Kışanak, hakkındaki iddialar yargılanmaya devam ediyor. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılamasına devam edilen Kışanak’ın toplam tutukluluk süresi ise 25 Ekim 2023’te 7 yılını doldurarak ‘uzun tutukluluk süresi’ni aştı. Ancak Kışanak, avukatları tarafından yapılan başvuruya rağmen tahliye edilmedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Kandıra Cezaevi’nde bulunan ve Kobanê Davası’nda yargılanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) eski Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın uzun tutukluluk haline ilişkin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

KOBANÊ DAVASINDA TUTUKLU

MA’da yer alan habere göre, Kışanak hakkında TMK-7/2 suçundan Malatya Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edildiği, diğer suçlardan ise yargılanmanın Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde olduğu belirtilen soru önergesinde, Kışanak’ın Malatya 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamasına tutuksuz devam edildiği kaydedildi.

Kışanak’ın Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyasında tutukluluğunun devam edildiği belirtilen önergede, Ekim 2022 tarihinde Malatya dosyasındaki isnatlarla ilgili olarak tahliyesine ve diğer suçlardan ise Kışanak’ın tutukluluğun devamına karar verildiği ifade edildi.

AZAMİ TUTUKLULUK SÜRESİ DOLDU

Kışanak’ın tüm iddialar nedeniyle artık Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmakta olduğu ve toplam tutukluluk süresinin 25 Ekim 2023’te 7 yılını dolduracağına dikkat çekilen soru önergesinde, “Bu süre, tutuklulukta azami süre olup mahkemenin bu konuda bir takdir yetkisi de bulunmamaktadır. Gültan Kışanak’ın AYM’de bulunan bireysel başvuru dosyasına, 7 yıllık azami tutukluluk süresinin dolacağı 25 Ekim 2023 tarihinde, avukatları tarafından bir ek başvuru yapılmıştır. Öte yandan uzun tutukluluk halleri insan hak ve hürriyetleri önündeki engellerden birisi olarak da ülke gündeminde yer alan tartışma alanlarından birisidir. Zira bir koruma tedbiri olan tutukluluk halinde aslolan ‘geçici olması’ halidir. Uluslararası mevzuatta da tutukluluk halinin gereksiz olduğu noktada sona erdirilmesi esastır. Gültan Kışanak’ın azami tutuklu bulunduğu sürenin nazara alınması hukukun gereğidir” bilgilerine yer verildi.

SÜRE DOLDU, NEDEN TAHLİYE EDİLMİYOR?

Beştaş, konu bağlamında Bakan Tunç’a yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

– Bir hukuk devletinde tutuklanmanın koşulları nelerdir, ne anlama gelir ve süresi nedir?
– Gültan Kışanak’ın azami tutukluluk sürecini 25 Ekim 2023 tarihinden sonra aştığı açık olup bu konuda neden yargı tahliye kararı vermemektedir?
– Gültan Kışanak’ın tutuklulukta geçirdiği sürenin makul süreyi aşmış olması yasanın ihlali değil midir? Yasaları ihlal eden yargı üyeleri hakkında bir inceleme yapılacak mıdır?
– Makul süre şartının yasada sarih bir şekilde belirtilmesine rağmen, tutuklulukta azami sürenin aşılması halinde oluşacak telafisi imkansız zararların giderilmesi adına bir çalışma yürütülecek midir?
– Uzun tutukluluğun hak ihlali olduğuna dair AYM kararlarına rağmen keyfiyette ısrarın izahı nedir?
– Gültan Kışanak’a uygulanan durum, adil yargılanma hakkının ihlali değil midir?
– Hukuk kuralları ve yasalar, kişiye göre değişiklik arzedebilir mi? Bu ikiliğin gerekçesi nedir?
– Gültan Kışanak’ın yasalar nezdinden tahliye koşulları gerçekleştiği halde tutukluluk halinin devamından umulan kamu yararı nedir?
– Hak ihlallerinin önüne geçmek, yargı kararlarında eşitsizliğe son vermek adına Anayasa Mahkemesinin kararlarını ve evrensel hukuk kaidelerini göz önünde bulundurarak, Gültan Kışanak ve onunla aynı durumda olan diğer tutukluların da serbest bırakılmalarını sağlayabilmek için bir çalışmanız olacak mıdır?” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x