Ofis fiyatları mercek altında

Mithat Yurdakul / ANKARA – Merkez Bankası; dükkan ve ofis gibi ticari gayrimenkullerin piyasasınını mercek altına aldı. Yapılan incelemeye göre Türkiye genelinde 2023 yılı sonuyla bir önceki yıl arasında ticari gayrımenkul fiyatları yüzde 98,2 arttı. Ofis ve dükkan fiyatlarındaki yıllık artış İstanbul’da yüzde 80.9, Ankara’da yüzde 110.2, İzmir’de yüzde 110.1 oldu.

Bankanın hazırladığı endeks çalışmasına göre Ticari Gayrimenkul Fiyat Endeksi (TGFE), Türkiye genelinde 2023 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 12,5 oranında artarken, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre nominal olarak yüzde 98,2, reel olarak ise (enflasyon etkisinden arındırılmış) yüzde 21,8 yükseliş gösterdi.

İstanbul’u solladılar

Büyükşehirler bazında bakıldığında, ofis ve dükkan fiyatlarındaki yıllık artış İstanbul’da yüzde 80.9, Ankara’da yüzde 110.2, İzmir’de yüzde 110.1 oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir’in ticari gayrimenkul fiyat endeksleri, 2023 yılının son çeyreğinde, bir önceki döneme göre ise sırasıyla yüzde 9.4, 14.5 ve 13.6 artış kaydetti. Bankanın blog bölümündeki incelemeye göre, 2021’in 3. çeyreğinden sonra ofis fiyatları daha yüksek oranda artarken, 2023’ün son döneminde ofis fiyatlarındaki artış, dükkan fiyatlarındaki artışın altına geriledi. Ofis fiyatları lehindeki bu gelişmede, pandemi etkilerinin geçmesiyle ofise dönüş eğiliminin toparlanması ve konut fiyatlarındaki artışın ofis fiyatları üzerindeki etkisi etkili oldu.

Konut Fiyat Endeksi (KFE) TGFE sonuçları karşılaştırıldığında, iki endeks de benzer hareket gösterirken, konut fiyatları 2021’in son çeyreğinden itibaren yukarı doğru ayrıştı. 2022’nin 3. çeyreğinde en yüksek seviyeye ulaşan konut fiyatı endeksindeki ayrışmada, pandemi sonrası konut talebinin artması, evden çalışma eğiliminin artış göstermesi ve uygun kredi koşulları etkili oldu. 2023 başından itibaren konut fiyatlarındaki göreli yüksek artış yavaşladı. 2023’ün son çeyreğinde dükkan ve ofis fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 98,2’yi bulurken, konut fiyatı artışı yüzde 75,5 olarak gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x