iOS 17.3 güncellemesi ile iPhone’lar hırsızların korkulu rüyası oluyor

Apple, yakın zamanda iOS 17.2 güncellemesini yayınladı. Günlük uygulaması gibi yeni özelliklerin yanı sıra, bu yeni sürüm pek çok iyileştirme getirdi. Apple her zamanki gibi bu sürecin ardından bir sonraki sürüm üzerinde çalışmaya başladı bile. Hatta bugün, iOS 17.3’ün ilk geliştirici beta sürümünü piyasaya sürdü. Doğal olarak, bu gelişme ile birlikte bazı yeni özellikler ortaya çıktı. Bu özellikler arasında en dikkat çekici olanı, çalıntı cihazınızı koruyan “çalıntı cihaz koruması” oldu. İşte iOS 17.3 güncellemesi hakkında detaylar…

Akıllı telefonların fiyatları her geçen gün artıyor. Günümüz dünyasında, çeşitli ileri teknolojileri barındıran bu cihazların fiyatları kolaylıkla 1.000 doları aşıyor. Dolayısıyla, yedek parça olarak bile değerli olan telefonlarımız, sıklıkla hırsızların hedefi oluyor. Dahası, içerdikleri kişisel bilgileri bile saymıyorum. Finansal yönetimden kıymetli anılarımıza kadar her şey bu cihazlarda saklanıyor. Yaklaşan iOS 17.3 güncellemesi, bu durumun farkında ve bir çözüm sunuyor.

iOS 17.3 güncellemesi ile iPhone’lar hırsızların korkulu rüyası oluyor

Aslında, iOS zaten çalıntı cihazlar için bir “Kayıp Modu” sunuyor. Ancak bazı durumlarda, elde edilen bilgiler bu modun aşılmasına olanak tanıyor. Örneğin, dolandırıcılar, “Çalıntı cihazınızı bulduk, şifrenizi doğrulayalım” diyerek polis gibi davranarak kullanıcıların ani heyecanını kullanabiliyor. Bu da onlara telefonu sıfırlama imkanı veriyor. Neyse ki, “çalıntı cihaz koruması” bu durumu önleyecek.

iOS 17.3 güncellemesi sayesinde, “Kayıp Modu” aktive edildiğinde, iPhone’unuz her kritik işlem için biyometrik doğrulama talep edecek. Bankacılık uygulamanıza giriş yapmak mı istiyorsunuz? Harika, Face ID kullanın. Telefonunuzu sıfırlamak mı istiyorsunuz? Mükemmel, öncesinde Face ID ile doğrulayın. Bu basit ama etkili yöntem, kişisel verilerinize ve telefonunuza izinsiz erişim gibi korkutucu bir senaryoda bile telefonunuzu koruyacak. Henüz beta aşamasında olan bu özelliği kullanabilmemiz için biraz daha beklememiz gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x