Bakan Şimşek’ten Milyonları İsyan Ettiren Karar: Tüm Emekli Maaşlarından O Tutar Kesilecek

İlk olarak 2009 yılında uygulanan ‘refah payı’ sistemi ile hükümet, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranının üzerinde eklemeler yapma kararı almıştı.

Bu uygulamayı değişen oranlarda olmak üzere 15 yıldır kesintisiz olarak sürdüren AKP iktidarı, yeni dönemde emeklilere refah payı ödemesi yapmayacak. Söz konusu değişiklik kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulurken, Temmuz ayında emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam ile birlikte değişiklik resmen hayata geçirilmiş olacak.

EMEKLİLERİN MAAŞINDA 2 BİN LİRAYA DENK DÜŞECEK

Son yıllarda yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle emekliler için yüzde 11-12 oranlarına kadar yükselen refah payı uygulamasının kaldırılması, yeni yılda yapılacak maaşlarda yaklaşık 2 bin liralık kesinti anlamına gelecek.

Ancak yeni yılda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş oranları, memur emeklisinin artış oranına eşitleneceği için, refah payı ödenmediği için ortaya çıkan açığın bir kısmı, yeni sistem ile bu şekilde kapatılacak.

DEĞİŞİKLİĞİ MEHMET ŞİMŞEK İSTEDİ

SSK ve Bağ-Kur emeklisi için verilen refah payı uygulamasının herhangi bir düzen içermemesi ve her yıl değişik oranlarda ödeniyor oluşu, yeni ekonomi yönetimi tarafından “planlı ekonomi” ilkesine aykırı bulundu.

Bu nedenle Şimşek’in talepleri doğrultusunda statüsü fark etmeksizin, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensuplarının tamamına aynı oranda zam yapılması kararı alındı. Bu değişiklik ilk aşamada Temmuz ayında yapılacak zamlar için düşünülmüş olsa da, SSK ve Bağ-Kur emeklilerin yüzde 42.57 oranındaki artışa tepki göstermesi sonrasında uygulama erken tarihe çekildi ve tüm emeklilere bu yıl itibarıyla yüzde 49.25 oranında zam yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x